הורות משותפת - הורות משותפת-לעשות את זה נכון

בייבי לי - אתר הכרויות לעשות ילד ביחד.   


בייבי לי. יוצרים משמעות חדשה לחיים שלך! 
 

מזל טוב, נולד ילד נוסף לחברים אשר הכירו באתר, מעורר השראה? תשפטו בעצמכם קראו כאן

    חפש
 

הורות משותפת-לעשות את זה נכון

הורות משותפת - לעשות את זה נכון

אנחנו הורים מתוקף הסכם. ביזנס. רק שהבעיה הכי גדולה היא שאת ההסכם אנחנו בונים הרבה לפני שהפכנו להורים. הרבה לפני שהבנו מה באמת חשוב לנו בגידול הילדים, ובוודאי לפני שהכרנו את השותפ/ה שלנו להורות

לכולנו ברור שיש המון יתרונות בהורות משותפת: הילד זוכה לשני הורים אוהבים ומטפלים; הילד לא סובל מבעיות זהות (יודע מי שני הוריו); ההורים נהנים מנוחות לוגיסטית וכלכלית שבאמצעותה יכולים להמשיך במימוש והגשמה עצמית, וכו'.

אבל... לחבילה הסה"כ חיובית הזו מתלווים גם קשיים ומורכבויות שרק לחלקם אנחנו מודעים בתחילת התהליך. הכנה מוקדמת ותיאום ציפיות נכון (לא רק עם השותפ/ה, אלא קודם כל עם עצמנו..) יכולים לעשות עבורכם את ההבדל בין תחושת הצלחה לדרך חתחתים. 

היי, אני גילת - אמא בהורות משותפת לתאומיקס (בן ובת) אהובים עד אין קץ בני 5.5.

אני גם מדריכת הורים. זה לא הרבה זמן שאני מדריכת הורים. זה עניין דיי חדש אצלי. במקור אני בכלל כימאית שעוסקת בפארמה ומיכשור רפואי כבר 20 שנה. אז מה פתאום? מה קרה לי ככה (קצת אחרי) אמצע החיים? קרתה לי האימהות. ההורות. הנס המופלא הזה שאין כמותו.

האמת שאני בכלל עשיתי את זה משעשע - כשהייתי בהריון הכרתי מישהו ו.... מאז אנחנו חיים יחד. היום כבר נשואים, מגדלים יחד את התאומים שלי ואת שתי הבנות שלו מנישואיו הראשונים. כך שהילדים שלי גדלים בבית אחד שבו יש אמא ובן זוג עם תאומ/ה ביולוגי/ת ועוד 2 אחיות שאינן ביולוגיות, ובית שני בו יש אבא.

מעניין להם לילדים שלי 😊

ואני השתניתי לחלוטין. באמת, מי שמכיר אותי.... כמעט שלא מכיר אותי. מקרייריסטית עסוקה עם אלף חוגים ופעילויות, עם הופעה מוקפדת ומתוקתקת, הפכתי ל.... אמא! אמא ש(כמעט) כל מה שמעניין אותה קשור בבית ובילדים. בכל רגע נתון אעדיף להיות איתם על פני כל פעילות אחרת. פעילה בוועד של הגן בכל שנה מחדש, קוראת ולומדת כל מה שאני יכולה כדי להיות האמא הכי טובה שאפשר, ואני מרגישה שלווה ושלמה רק כשהם בבית. עד כדי כך שבגיל 44 הלכתי ללמוד מקצוע חדש - הדרכת הורים.

ולמה אני מספרת את כל זה? כי לפני ההורות, גם אני לא ידעתי שאני כזאת....

אחת הסיבות העיקריות שהלכתי למסלול של הורות משותפת ולא הורות יחידנית היתה כי חשבתי שארצה לשמר את אורח חיי כפי שהכרתי אותו אז.

יש גם הרבה דברים אחרים שלא ידעתי ואפילו לא הבנתי שאני לא יודעת ולכן גם לא ידעתי לשאול. רובנו עושים ועשינו הכנה לקראת ההורות המשותפת. הבעיה היא שלפני ההורות אנחנו יודעים לעשות את זה כשאנחנו מסתכלים רק מתחת לפנס ומפרספקטיבה של רווקים. זה קצת כמו לשחק "פרה עיוורת". ואם לא ממש עיוורת אז בוודאי כזו שמסתכלת על החיים דרך חריץ מוגבל ברוחבו. הפרספקטיבה המוגבלת שלנו בשלב הזה, מגדירה תקרת זכוכית להתכוננות שלנו ולהגדרת הקריטריונים בבחירת השותפ/ה.

כדאי לזכור שמערכת היחסים בין השותפים היא מהחשובות שיהיו לנו בחיים. נכון, אנחנו לא נחיה יחד, לא נחלוק יחד באינטימיות מיטה או עתיד כלכלי משותף, אבל נחלוק ילדים. ילדים שרובנו מגיעים אליהם בגיל לא צעיר, ילדים שאנחנו כנראה מחכים להם הרבה זמן ולכן גם בוחרים בנתיב לא שיגרתי לגידולם. ויחד נצטרך לחנכם ולעצבם.

נכון שילדים לומדים ממש מהר שבכל בית יש חוקים אחרים והרגלים אחרים אבל אם הפער בין הבתים משקף פער בתפיסות עולם, זה עלול ליצור מתח וקשיים מנטאליים אצל הילדים. אתם יודעים משהו? זה עלול להיגמר במתח וקשיים מיותרים גם עבורכם ההורים לעתיד.

קיימות לא מעט דוגמאות לכך. למשל: מה עושים כש....

·         אמא רוצה להתייעץ עם רב לבחירת שם הילד ואבא חושב שזו שטות?

·         אמא מתעקשת לחסן את הילד בכל החיסונים ואילו אבא שמע שחיסונים גורמים לאוטיזם?

·         אבא מאמין בלתת לילד מקסימום עצמאות – למשל שילך לבית ספר לבד בכיתה א' – ואמא חושבת שזה מסוכן על גבול ההזנחה?

·         אמא נמנעת מוויכוחים בכל מחיר (אומרת "כן" על כל דבר אבל בפועל לא מקיימת כי היא לא באמת התכוונה לכך), בעוד אבא חייב לדייק כל דבר ודורש תיאום ציפיות בכל נושא?

·         אבא חושב שקולה זה רעל ואצל אמא שותים קולה חופשי?

·         אצל אבא חייבים להיות במיטה ב 19:30, אחרי צחצוח שיניים וקריאה של לפחות 5 עמודים בספר ואצל אמא רואים טלוויזיה עד שמתעייפים?

·         אבא מרוויח 20,000 ₪ נטו, נוסע באוטו חדש וגדול ולוקח את הילדים לחו"ל פעמיים בשנה ואילו אמא מרוויחה 6,000 ₪ ונוסעת באוטובוסים?

יש כמה וכמה וריאציות למשפחות של הורות משותפת: כן/לא להט"בים, אמא אחת ואבא אחד/ זוג אמהות ואבא/ זוג אבות ואמא... מקווה שלא פיספסתי מישהו 😊 . אבל לכל הסוגים יש כמה מאפיינים משותפים:

אנחנו מגדלים ילדים שחיים בשני בתים. הילדים שלנו אף פעם לא חיו בבית אחד עם אמא ואבא ביחד. מערכות היחסים בין ההורים אינן ואף פעם לא היו זוגיות. ההורים הם במקרה הטוב "סחבקים". במקרה הפחות טוב.... ובכן, גם זה קורה.

את כל ה"בלאגן" הזה כדאי ללמוד לנהל, כי אחרת הוא ינהל אותנו. 

כניסת חברים

הירשם

עוד באתר